נוהל גיבויים – אופטימאלי

ניהול הגיבויים הינו הכרחי על מנת לאפשר שיחזור נתונים קריטיים וחזרה למצב עבודה במהירות המרבית ולכן יש להקפיד על ביצועו באופן תקין ורציף ולבדוק את היסטוריית הגיבויים באופן יומי.
מצ”ב המלצתנו לנוהל הגיבוי האופטימאלי:

הגיבוי מתבצע בסט שבועי של 5 קלטות.
5 קלטות: מיום א’ עד ה’ – קלטות גיבוי יומיות, בכל שבוע “נדרסות” הקלטות של השבוע שעבר.
בארגון בו יש חשיבות לגיבוי יום ו’ – יש להוסיף קלטת ליום זה.

בנוסף – עוד סט של קלטות “ארכיון”.
קלטת ארכיון: קלטת שאינה “נדרסת” כל שבוע כשאר הקלטות והיא נשמרת בצד לצורך ארכיון.
כל ארגון יחליט על תדירות יצירת הקלטת הנ’ל, מומלץ על לפחות קלטת כנ’ל לכל חודש בשנה (במידה ולא תרצו תדירות שבועית), כאשר – לדוגמא – קלטת ינואר “תידרס” בחודש ינואר הבא.
מומלץ להיצמד ליום ברור לצורך יצירתה, למשל: כל הראשון לחודש.
ביום זה לא תוכנס הקלטת היומית ה”רגילה”, אלא קלטת הארכיון.
כל הקלטות יסומנו בהתאם ל”תפקידם”.

המשרד ימנה אדם אחראי לגיבויים, אשר בכל בוקר יוציא את הקלטת הקיימת ויכניס אותה לכספת חסינת אש בבית (או לכספת חסינת אש במשרד), יכניס במקומה את קלטת היום שהביא מהבית (או מהכספת במשרד) – יש חשיבות גדולה מאוד להוצאת הקלטות ממתחם הארגון.
כמו כן, באחריותו לבדוק את תקינות הגיבוי היומי לפי דיווח התוכנה ולחתום בדף ניהול גיבויים – כאישור שבצע בדיקת דיווח תקינות גיבוי ובאיזה סטאטוס היה הדיווח ( Normal , fail, abort ).
במידה וקיים כשל בגיבויים, אחראי הגיבויים יצור קשר עם חברת שיבר. נט להמשך טיפול .
באחריות העובד הנ’ל להודיע על היעדרות מהעבודה ולהפעיל את ממלא מקומו לעינין זה.

נהלי עבודה ואבטחת נתונים – להפצה למשתמשים

1. יש לכבות את המחשב בסוף כל יום, כיבוי המסך אינו מספיק, יש לכבות את המחשב עצמו !
2. חל איסור על הבאת מדיות (CD, דיסק, DVD וכו’) והכנסתם למחשב.

3. אין להוציא מדיות מהארגון ללא קבלת אישור.

4. אין למסור את סיסמת המחשב שלכם לכל גורם שהוא, עליכם להפעיל שיקול דעת גם כשמדובר במסירת הסיסמה לעמית מהעבודה, זכרו שסיסמה זאת עלולה לשמש אותו לביצוע פעולות “לא כשרות” בשמכם !, ניתן – תמיד – לבקש מאתנו לשנות את הסיסמה.

5. במידה ובמחשב שלכם מותקנת האפשרות לתת שליטה עליו לגורמים חיצוניים – שליטה זאת מיועדת עבורנו ואין לאפשר לשום גורם אחר גישה לאפשרות זאת ללא קבלת אישור !

6. יש להיות ערניים לגביי וירוסים שמגיעים דרך הדואר:
6.1 יש לפתוח מייל אך ורק אם אתם מצפים לדואר הזה וברור לכם מקורו ונושאו.
6.2 לא לפתוח מיילים ללא שם השולח.
6.3 לא לפתוח אם שם השולח לא מוכר.
6.4 לא לפתוח אם בשם השולח רשום השם שלכם.
6.5 לא לפתוח אם נושא המייל לא מובן.
6.6 לא לפתוח אם הנושא לא אופייני לשולח (למשל: מכתב שכותרתו: “אני אוהב אותך” והוא הגיע מספק הציוד המשרדי שלכם – יש להניח שזה וירוס…..).
6.7 לא לפתוח דואר שצורף לו קובץ (תמונה, מכתב WORD וכו’) אלא אם יודעים בוודאות מה תוכנו, אתם מזהים את סוג ומהות הקובץ וציפיתם בדיוק לו.

7.אסור למשוך מיילים מתיבות דואר “פרטיות” (כולל ובמיוחד שרתי דואר “חינמיים” כ hotmail) שאינן מנוהלות בשרת הדואר שלכם.

8.כל מייל שיוצא מהארגון נשמר על שרתים שונים בדרך ליעד וניתן בקלות יחסית לקרוא את תוכנו ולעשות בו שימוש, שימו לב למה שאתם כותבים או שולחים החוצה !

9. חל איסור מוחלט לפנות לאינטרנט (גם לצרכי דואר) דרך מודם במחשבי המשרד.

10. במשרד מותקנות מערכות הגנה מפני וירוסים וחדירה לא מורשת, מערכות אילו אינן מגינות על המחשבים הניידים שלכם בעת שהם מחוץ למשרד, יש נקוט משנה זהירות בעבודה מחוץ למשרד.

11. אין לגלוש לאתרים שלא לצורכי העבודה וחל איסור מוחלט לגלוש לאתרים לא מוכרים ומפוקפקים, יש לזכור כי מעבר להיבט המשפטי/תדמיתי (כניסה – למשל – לאתר פורנוגראפי נרשמת ב”אינטרנט” ככניסה של הארגון לאתר הנ’ל !) אתרים כאלה עושים לעיתים שימוש בתוכנות ריגול ותקיפה.

12. אין להשתתף בפורומים ללא קבלת אישור.

13. אין לעבוד עם ה messenger, SKYPE , ICQ, או תוכנות דומות.

14. מסמכי עבודה חשובים: רצוי לא לשמור אותם על כונן המחשב שלכם ( c: , d: ) אלא אך ורק בשרת בספריה שהוקצתה לכם, קובץ שלא ישמר בשרת – לא יבוצע לו גיבוי והוא עלול להימחק או להינזק – ללא יכולת שיחזור !

15. אין להתקין תוכנות במחשב, כולל תוכנות מהאינטרנט (כגון בבילון וכו’) וכולל תוכנות המבקשות להתקין את עצמם בזמן שאתם גולשים או מקבלים דואר. כל זאת על מנת שנוכל לוודא שהתוכנה לא פוגעת במשאבי הרשת ולוודא שאין צורך ברשיון לתוכנה.

16.יכולת הגישה של החברה לאינטרנט מוגבלת, חובה להקפיד לסגור את הגלשן כאשר סיימתם לגלוש, אין לעבוד בריבוי חלונות גלישה, הימנעו מאתרי וידאו או מוסיקה והורידו תוכנות – אך ורק לצורכי עבודה ורק לאחר קבלת אישור.

17. שליחת דואר לרשימת תפוצה של כמה עשרות נמענים ויותר, עלולה לגרום ל”סימון” העסק כשולח דואר ספאם וכתוצאה מכך לחסימת כל הארגון ומניעת האפשרות לשלוח מיילים ממנו, במידה ושליחה כזאת היא צורך ממשי – יש לתאם זאת עם ספק האינטרנט.

18. בחברה מותקן שרת דואר האוגר את כל תוכן ה OUTLOOK שלכם, בשל מגבלות מקום יש להקפיד למחוק ב OUTLOOK שלכם כל מופע מיותר כמו: פגישות שכבר עבר זמנם, דואר שקיבלתם וכבר קראתם, דואר יוצא שהעתק ממנו נשמר בתיבת הדואר היוצא וכו’. אין לעשות שימוש אישי בדואר האלקטרוני – אלא עסקי בלבד !

19. אין לבצע העברות מקום של מחשב או חלקי מחשב ללא קבלת אישור.

20. אין להוציא חלקי מחשב מהארגון ללא קבלת אישור.

בכל תקלה ובמידה ואיש “שיבר” לא באתר, ניתן לפנות במייל ל support@schieber.net או במידה והתקלה דחופה: ניתן לפנות ל help-desk של “שיבר.נט” בטלפונים:
04-8643344,03-561001 והתקלה/בעיה תטופל.

כל חריגה מנהלים אלא דורשת אישור בדרג מנכ’ל/סמנכ’ל ותבוצע על ידי אנשי “שיבר.נט” בלבד.