האם ADSL הוא אכן “אינטנרט מהיר”

לא אחת אנו מקבלים תלונות מלקוחותינו המחוברים ב ADSL – על אינטרנט (גלישה) איטי ו/או על השהיות בקבלת ושליחת מיילים. מעבר לסיבות (שהיום – אני מקווה – כבר מקובל על כולם שהן נפוצות) כגון: תקלות ספק אינטרנט, עומס אינטרנט “כלל ארצי”, מתקפת וירוסים, מתקפת האקרים, התקנות קאזה וכו’ – יש סיבה מאוד מהותית והיא נמצאת בבסיס טכנולוגיית ה ADSL והיא: האסימטריות של הקוו (וזה – אגב – ה A של ראשי התיבות ADSL).
מצ”ב כמה מילים שכתב סמנכ’ל הטכנולוגיות שלנו (זאב שניידר) המסבירות נושא זה:

“הבעיה מתעוררת במיוחד כאשר המשתמשים שולחים מהארגון דוא”ל בתפוצה ואז ה uplink חוסם את ב downlink.
ניתוח תרחיש דוגמא: קובץ word של 500K (שזה גודל של מסמך בן מספר דפים מלאים ועם לוגו החברה על כל דף) שנשלח ל 20 אנשים , זה 10MB שיעברו ב uplink של 96Kbit/sec (זה רוחב הפס היוצא) שזה בערך 720KByte/min כלומר במשך יותר מ 14 דקות הקו עסוק רק ב upload וה download מנוטרל (לא נכנס דואר ואין גלישה !) בגלל האסימטריות של הקו.
ברוב המקרים הבעיות ב ADSL נובעות כתוצאה מה “פיקים” כאלה ב uplink , דמיינו עכשיו 10 משתמשים שבמשך יום עבודה שולחים הודעה אחת בלבד מסוג זה (דהינו: בתפוצה כנ’ל), כבר 140 דקות (כשעתיים וחצי שהארגון סובל מאיטיות בגלישה) ועם יש יותר מ 10 כאלה … או אחד ששולח 10 פעמים אותו סירטון של 2MB …
צריך להבין שבמקרה של רשימת תפוצה ההודעה מוכפלת בכמות הנמענים החיצוניים מכיוון שהשרת יוצר session עם כל שרת של הנמען בנפרד ובכל פעם שהמייל לא עובר במלואו (מכל סיבה שהיא) הוא חוזר לתור ונשלח שוב !”

עד כאן מה שכתב זאב שניידר, אני אוסיף:
כדי להקל על הבעיה הנ’ל אצל לקוחות שלא יכולים להרשות לעצמם קווים סימטריים מהירים, אנו משלבים ISDN לצורך דואר יוצא ובכך פותרים את בעיית התקיעה של קוו ה ADSL , אבל יש לזכור כי גם בסביבה כזאת הדואר שיוצא אינו “ממהר” להגיע ליעדו ואין לצפות שכמה שניות לאחר שליחתו הוא כבר יגיע.

אם נתיחס לדוגמא של זאב שבה לקח 140 דקות לדואר לצאת, הרי שבפתרון משולב ISDN יקח לאותו דואר כ 100 דקות (כשעה וחצי) !

ועוד כמה מילים ל”טכנולוגיים” שבינכם:

יש עוד פתרון וזה ע”י הפעלת smart host , דהינו: העברת המיילים לשרת הדואר של הספק יחד עם רשימת התפוצה, אבל…. בפועל נוצרת תלות בשרת הדואר של הספק ולמרות שאף ספק לא יודה בכך – במציאות השרתים הללו לא עובדים ברמת שרות אחידה, רציפה וגבוהה והתוצאה היא שמיילים – לפעמים – לא מגיעים ללקוחות או מגיעים באיחור רב וכל זה ללא יכולת שליטה שלנו (או של הלקוח) על התעבורה הזאת, שכן היא – כאמור – מתנהלת בשרת הדואר של הספק.